Koduõppe kevadpäev ja džunglinäitus

Laupäeval toimus Püha Johannese Koolis üle-eestiline koduõppe kevadpäev. Päev oli väga sisukas. Suur aitäh kõigile osalejatele!
PJK 4. klassi õpilane Loore korraldas kevadpäeval laste džunglinäituse. Näitusel osalesid PJK õpilased õpetaja Olga juhendamisel ning koduõppelapsed üle Eesti. Esialgne teema “Džunglivärvid” laienes koolilastel töö käigus ning mõned tööd on teemal “Õrn kole.” Füüsiline näitus on üleval PJK aatriumis. Virtuaalse näituse kohta kirjutab Loore: 


*** 
Tere

Saadan virtuaalgalerii lingi, kus džunglinäitus üles on riputatud. Ärge heituge, et leht üpris kaua laeb. Tööd on nii „õues“ kui ka „toas“, pildi peale klõpsates avaneb kunstniku nimi. Näituse ülemises vasakus servas on „i”, mille all on juhend, kuidas hiirega liikuda. All vasakus nurgas on näituse kaart, kuhu saab samuti klõpsata. Kokku on üleval 10 tööd.

https://www.artsteps.com/embed/6098e0792ae550bbbf8e0c55/560/315
Suur tänu kunstnikele!
Loore 
*** 


Telefonis laeb näitus kiiremini kui arvutis. Samuti võib aeglasema arvuti puhul abi olla, kui aadressil https://www.artsteps.com sisestada üleval otsingureale pealkiri džunglinäitus ja nii avada. 

***
Kevadpäeval tegi põhjaliku ülevaate Montessori pedagoogikast ja selle rakendamise võimalustest kodus Anu Linnamägi, kel oli tutvumiseks kaasa võetud ka Montessori õppevahendeid. Anu jagab pilte oma pere Montessori õppest Instagramis ja temaga saab ühendust ka Facebooki kaudu.

***
Püha Johannese Kooli rajamise lugu tutvustas PJK direktor Liivika Simmul. 

***
Keskkooli ja sealse mittestatsionaarse õppesuuna loomisega seotud arengutest rääkis Rakvere Waldorfkooli koduõppe koordinaator Liis Priks. Peamised erinevused võrreldes koduõppega põhikoolis on, et vastutus läheb lapsevanemalt üle õpilasele ja õppe korralduse ning hindamisega tegeleb iga kursuse õpetaja. Vestlustel kohtutakse ainult õpilasega (põhikooli koduõppes perega). Kooli tähelepanu nihkub küsimuselt, millist tuge pere vajab, küsimusele, millist tuge õpilane vajab, et ise õppida.  

***


Daniel ja Ester tutvustasid ideed luua tarkuste pank ja oskuste pank. On palju vanu inimesi, kel pole kellelegi oma teadmisi ja oskusi edasi anda. Samal ajal kolib maale noori peresid, kel puuduvad traditsioonilised oskused ja teadmised  maal elamiseks. Tarkuste pangas võiks veebis olla u. 15 min videod, kus inimesed näitavad traditsioonilisi töövõtteid ja räägivad oma teadmistest. Oskuste pank toimiks avatud uste päevadena inimeste juures, kel on midagi edasi anda. Daniel ja Ester on rääkinud inimestega, kes on öelnud, et oleks valmis soovijaid enda juures vastu võtma ja õpetama. Saime vestlusringis teada, et sarnast koostööd on Eestis püütud teha pärimusmuusika alal. Luksenburgis on õppetalud, kus klassiga käiakse ja laste sünnipäevi peetakse. Californias on kunstnikel avatud uste päevad, mis võimaldavad kohalikel oma piirkonnaga lähemalt tutvuda ja kogukonnas inimlikku kontakti luua. Vaja on koordinaatorit, kes süsteemi üles ehitab ning õppida soovivad pered ja jagamiseks valmis vanad inimesed kokku viib, filmimeeskonda ning IT-tuge. Osalemise soovi korral kirjutage Agapele: agape@bfeetmail.com. Ühtlasi kutsub see perekond endale Kernu vallas külla. Nende juures saab loomi vaadata ning lõkkeõhtutel, orkestris ja kooris osaleda. Nende orkestris on lisaks oma perele nii teisi koduõppelapsi, kui ka kooliõpilasi ja tudengeid. Noorim liige on hetkel 10-aastane.

***

Linnupesa PJK klassiaknal


Räägiti kogukondlikult koduõppe korraldamisest. Üks näide Eestis on MTÜ Vabadus õppida, millesse kuuluvad pered Tartus koduõpet koos korraldavad ja pakuvad ühistegevusi nii lastele kui vanematele. Nende tegemistega saab tutvuda blogis https://vabadusoppida.wordpress.com ning Facebookis on  grupp Tartu Demokraatliku Võlukooli kogukond.Kogukondlikult saab koduõpet korraldada iga kooli juures, kus on rohkem kui paar peret koduõppel. Lihtsam on see koolides, kus on olemas ka koduõppe koordinaator. PJK-s ja TLPK-s toimuvad kooli korraldatud koduõppeperede kohtumised kord kuus. Lisaks on võimalik peredel omavahel koostööd teha sõltumata sellest, millise kooli juures nad kirjas on. Tuleb lihtsalt leida omavahel haakuv seltskond ja tegevused ette võtta. PJK koduõppe kogukonda on juba integreerunud ka peresid, kes ei ole veel ametlikult koduõpet alustanud või kes on mujal koduõppel kirjas. Kevadpäeval osalejad jagasid oma tegevusvaldkondi, et soovi korral üksteise teenuseid kasutada ja üksteist toetada.

***


Vestlusringides räägiti veel võõrkeele õppest, tervislikel põhjustel koduõppest ning koduõppe korraldusest eestlasena Rootsis elades. Eestis on õppimiskohustus ning kooliiga algab 7-aastaselt. Rootsis on koolis käimise kohustus alates 3. eluaastast ning koduõpe keelatud. Praegu kaalutakse tööpäevadel koolis viibimise kohustuse laiendamist alates 1,5-aastastest. Rootsi meedias kutsutakse inimesi üles teatama koduõppel olijatest ning ka muu kodakondsusega peredel on seal olnud koduõppega suuri probleeme. Eelmisel aastal kolis sadakond peret Rootsist koduõppe keelu tõttu ära. Põhja-Rootsis, Soome piiri ääres, laienevad Soome seadused ning seal on koduõpe lubatud. Kevadpäeval osales pere, kes on siiski Rootsis koduõppel ja on pidanud seetõttu trahve maksma. Praeguseks on nad leidnud piirkonna, kus kohalik omavalitsus aktsepteerib asjaolu, et lapsed läbivad Eesti õppekava, kuid pere peab ka Eestis elukohta, et olla valmis olukorra muutumisel kohe tagasi kolima. Kui keegi soovib lähemat infot koduõppe kohta Rootsi kolimisel, siis saan kontakti vahendada.

Fotod on Püha Johannese Kooli õuelt ja akvaariumist.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: