Alates sügisest 2020 on koduõppe osakond ka Püha Johannese Koolis. Läksin ise sinna koduõppe koordinaatoriks. Pakume võimalust osaleda koduõppe kogukonna rajamises, soovi korral vanematel suuremal või vähemal määral laste õpetamist omavahel jagada ning kodukultuuris kasvada.
Lisan siia Püha Johannese Kooli direktori Liivika Simmuli koduõpet tutvustava kirja, mis on ka aadressil https://pjk.ee/ee/koduope.
******
Alates 2020. a sügisest avab Püha Johannese Kool ka koduõppeosakonna, mis pakub peredele võimalust luua kodune hariduskeskkond ja osaleda koduõppe kogukonnas toetades pere- ja kodukultuuri süvenemist ning laste terviklikku arengut.
Meie silmad ja südamed koduõppele avas kevadine mitmeti õpetlik distantsõppeperiood, mis oma sobivusega ja kogemuse meeldivuse järgi jagas õpilased laia skaala igale pügalale, tuues nähtavale nii need, kellele selline õppevorm üldse ei sobi, aga ka need, kes lausa õitsele lõid ning soovisid, et vaid nii võikski nende haridustee jätkuda. Just see viimane grupp õpilasi on meie inspireerijateks, sest soovime oma kooli arengufookusega liikuda paindlikkuse, isikupäraste õpiteede ja terviklikkuse suunas.
Ometi ei saa koduõppe otsus lähtuda üksnes lapse vajadustest, vaid peab olema kogu perekonna poolt sügavuti läbi tunnetatud, omama visiooni ja täit vastutust ning saama ka praktikas ladusalt ja kõigile osapooltele sisemist rahulolu pakkuvalt korraldatud.
Lisaks mõistsime senisest veelgi selgemalt läbimõeldud kodu- ja perekultuuri määravat võtmerolli noore inimese kujunemisel ning koduõpe sõnumina joonib alla just neid väärtusi.
Näeme muutumas lapsevanemate töökorraldust – paljud eelistavad kaugtööd ja ökoloogilisemat elustiili soovides kolida perega linnast välja ning haridusvõimaluste mitmekesistamine on aja küsimus.
Otsus asuda koduõpet põhjalikumalt uurima ja seejärel tegutsema selle avamise suunal sündis käesoleva suvevaheaja rüpes, kui küsimusega oma lapse koduõppele jätmise võimaluse kohta pöördus meie poole juba kolmas PJK lapsevanem.
Vanema soovil koduõppel olevate laste hulk on viimastel aastatel hüppeliselt kasvanud ning eeldatavasti kasvab lähiaastatel veel. Kuigi Eestis on juba mõned koduõppesõbralikud koolid, kuhu pered kogunevad, tuntakse jätkuvalt puudust koduõppe kogukonnast. Lõppenud aastal pakkusid Eestis koduõpet peamiselt Rakvere Waldorfkool ja Tartu Luterlik Peetri Kool.
Püha Johannese Kooli koduõppeosakonna visiooni kohaselt saavad pered soovi korral omavahel laste õpetamist jagada, mis võimaldab igal vanemal toetuda oma tugevustele ning lastele mitmekülgsema arengukeskkonna luua. Tegutseb vanemate tugigrupp, korraldatakse ühistegevusi, toimuvad teemapäevad, lapsed jagavad rõõmu õpitust teisi edasi õpetades. Püha Johannese Kooli koduõppes pannakse rõhku isiklikele suhetele, kohtumistele, koosloomisele, eelistatakse reaalmaailma virtuaalsele. Siia kogunevad need pered, kes on koduõppe enda jaoks mõtestanud nii lapsele kui perele terve ja teadliku kasvukeskkonna loomisena ja koos mitmekülgselt harituks kasvamisena ning on valmis lapse harituse kujunemise eest isiklikku vastutust võtma.
PJK koduõppe osakonna tööd hakkab koordineerima Eestimaal koduõppeliikumist 15 aasta jooksul aktiivselt eest vedanud Ingrid Vooglaid. Ta on MTÜ Eesti Koduõppe Keskus asutaja- ja kauaaegne juhatuse liige ning koduõppevanemaid nõustanud aastast 2005. Ingridil on magistrikraad psühholoogias, algaval õppeaastal on ta lõpetamas magistriõpinguid ka klassiõpetaja erialal.
Püha Johannese kooli sisemise töökorralduse mõttes hoiame kodu- ja kontaktõppe lahus, et mitte kasvatada siinsete õpetajate koormust. Kui peaks naasema vajadus distants- ehk kodusõppe järele, siis jääb koduõppe osakond ikka puhtakujuliseks koduõppeks. Seniste PJK koduõppelaste ehk välismaal õppijate eest jääb jätkuvalt vastutama HEV-koordinaator. Paralleelset distants- ja kontaktõpet me lähitulevikus pakkuda ei suuda. Küll aga on kooli juhtkond arutanud kombineeritud hübriidõppe võimalusi, ent see mõte on alles kaalumisel ja küpsemisel.
PJK koduõppeosakonnas saab sel sügisel õpinguid alustada 1.-9. klassis. Huvitatutel väljastpoolt PJK-d palume täita avalduse kooli kodulehel soovitavalt enne 20. augustit. PJK praeguste õpilaste peredel palume huvi korral kirjutada vabas vormis vanema soovil koduõppe avaldus aadressile info@pjk.ee, milles tuua ära koduõppele jäämise põhjus, vastutav isiku nimi ja kontaktandmed ja mõlema vanema nõusoleku kinnitus. Seejärel kutsume teid PJK koduõppe infotundi, kus tutvustame individuaalse õppekava koostamist ja rakendamist ning lepime kokku vestlusaja.
Koduõppe alustamisele eelneval tutvumisvestlusel koduõppe koordinaatori ja koolijuhiga jõuame selgusele kõigis küsimustes ja vastutuse võtmises. Vanema soovil koduõppe rakendamise otsus kooli õppenõukogu poolt tehakse üldjuhul augusti või detsembri teises pooles. Koduõppele võtmise otsuses lähtume vanema koduõppe läbimõelduse astmest, kooli õppekavas sätestatud väärtustega haakumisest ning koduõppe iseseisvalt korraldamise valmisolekust.
Vanema soovil koduõpet korraldab ja finantseerib vanem või eestkostja, kes vastutab ka õpitulemuste saavutamise eest.
Koduõpet läbiviiv isik koostab (vajadusel koostöös kooli koduõppe koordinaatoriga) kooli õppekavast lähtudes vastavalt kooli juhendile individuaalse õppekava. Individuaalses õppekavas märgitakse üldised õppekorralduse põhimõtted, igas õppeaines eesmärgid eesolevaks poolaastaks ning õpitulemuste hindamise viisid. Individuaalse õppekava võib koostada ka terveks õppeaastaks, märkides selgelt eesolevaks poolaastaks plaanitu.
Individuaalse õppekava esitab vanem kooli koduõppe koordinaatorile hiljemalt 15. septembriks ja 15. jaanuariks. Vanemal on õigus valida või koostada individuaalse õppekava läbimiseks sobivad õppematerjalid ja meetodid. Kool võimaldab õpilasel soovi korral kasutada päevaõppes õppivate õpilastega samadel alustel vähemalt kooli õppekava läbimiseks vajalikku õppekirjandust (õpikuid, tööraamatuid, töövihikuid jmt).
PJK korraldab igal kuul kooli koduõppe päeva, kutsub ellu vanemate tugigrupi, laste esinemised-õpitu jagamised (vabatahtlik), teistele edasi õpetamised (laste peetavad töötoad).
Koduõppel viibival õpilasel koos perega on võimalus osaleda PJK huvihariduskoolis ja koolielu sündmustel.
Vanema soovil koduõppel oleva õpilase hindamisel lähtutakse eeldusest, et koduõppel on õpetajaks lapsevanem, kes vastutab lapse õpitulemuste saavutamise eest ning seega ka hindab tulemusi. Vanema soovil koduõppel õppiva õpilase hindamise korraldus määratakse individuaalses õppekavas, arvestades seejuures riiklikus õppekavas ja Püha Johannese Kooli I-III kooliastme õppekava üldosas hindamisele sätestatud nõudeid ja põhimõtteid.
Kirjaliku kirjeldava ülevaate I või II kooliastme õpilase poolaasta õpitulemustest või III kooliastme õpilase hinnetega tunnistuse esitab vanem koduõppe koordinaatorile hiljemalt nädal enne arenguvestlust. Arenguvestlused pere ning kooli koduõppe koordinaatoriga toimuvad kord poolaastas. Arenguvestlusel kontrollitakse individuaalses õppekavas sätestatud õpitulemuste omandamist ning seatakse eesmärke järgmiseks poolaastaks. Õpilase kokkuvõtvad hinnangud/hinded kantakse klassipäevikusse.
Õppemaks PJK koduõppeosakonnas on 30 eurot kuus.
Koolil on õigus katkestada õppenõukogu otsusega koduõpe, kui arenguvestlusel ilmneb, et õpilasel on individuaalse õppekavaga määratletud õpitulemused suures mahus saavutamata. Kool võib koduõppe katkestada, kui lapsevanem või õpilase esindaja ei ole mõistliku aja jooksul ilmunud arenguvestlusele või temaga ei ole võimalik ühendust saada. Kool võib koduõppe katkestada, kui õpilase vanematel on tugevad lahkarvamused koduõppest ning see raskendab koduõppe korraldust.
Küsimustega saab pöörduda meie koordinaatori poole ingrid.vooglaid@pjk.ee.
Lisalugemist:
https://www.bioneer.ee/kodu%C3%B5pe-%E2%80%93-mis-see-kellele-ja-milleks
https://koduoppekeskus.wordpress.com/2017/07/19/koduoppe-kooperatiivid-mujal-maailmas/
https://koduoppekeskus.wordpress.com/2017/07/19/charlotte-masoni-lahenemine-koduoppele/
https://koduoppekeskus.wordpress.com/2017/07/19/thomas-jeffersoni-nimeline-lahenemine/