Olen Kadi Künnapuu, Tartu Luterliku Peetri Kooli (TLPK) koduõppe koordinaator. Mul on hea meel, et koduõpe vanema soovil on Eestis kasvav trend (2019.a andmetel u 400 lapse pered on otsustanud korraldada laste haridust kodus, koolivabalt. TLPK koduõppe kohta saab lugeda siit ja minu kodulehekülg ning blog on siin. Selles postituses soovin tutvustada TLPK koduõppe korraldust, sest alustasime 2018/19 õa koduõppe suunaga.
Koduõppe korraldus on üle Eesti erinev ja sõltub kooli suhtumisest ja teadlikkusest vanema soovil koduõppe osas (mõned koolid ei ole teadlikud, et vanema soovil koduõppe korraldus erineb tervislikel põhjustel koduõppest). Tavaliselt tegeleb iga koduõppelapsega klassijuhataja, kuid TLPK-s otsustasime, et kõigi jaoks mugavam ja meeldivam on olukord, kus koolis suhtleb kõigi koduõppeperedega sama inimene, kel on ka endal koduõppe korraldamise kogemus – koduõppe koordinaator.
Koduõppel saab pere ise koostada õppijale individuaalse õppekava (IÕK) ja sellesse võiks suhtuda kui koduõppe eelisesse, sest tegelikult on õppimisprotsess võimalik ainult siis, kui õppija on teadlik oma eesmärgist ja saab oma saavutusi ise hinnata. TLPK-s eeldame, et individuaalse õppekava (IÕK) teeb pere trimestriks (3 kuuks). Kord trimestris toimub perevestlus koduõppe koordinaatoriga, kes vaatluse ja vestluse põhjal saab teha kindlaks õppija edasijõudmine vastavalt IÕK-le, sj aktsepteerime ka lapsevanema pandud hindeid ja hinnanguid. Õpitu näitamiseks soovitame kasutada õpimappi (aga ka videot, fotosid, blogi, vestlust, teste ja muud). Arvestatame sobivate õppeainete IÕK-s alla märgitud huviringid, trennid, muusikakool, aga ka muuseumis või aineolümpiaadidel käimine õppetegevuseks.
Koduõppe IÕK peamine osa on ainekavad. TLPK õppekava on otseselt seotud riikliku õppekavaga, mistõttu on koduõppe IÕK koostamisel lihtne toetuda riikliku õppekava ainevaldkondade kavadele ja oodatavatele õpitulemustele (avaneb siin lingil). Õppija teadlikkuse ja motivatsiooni toetamiseks soovitame teda kaasata õpiprotsessi algusest peale st eesmärgistamise ja planeerimise faasis. Samuti on õppija see, kes oma õppetööst kokkuvõtte teeb ning sellele hinnangu annab. (Üks võimalus teha õppijat kaasates ainekava 5.klassi matemaatikas on näidiseks siin.) IÕK ainekava saab iga koduõppija enda jaoks täiustada nt lisades sinna keerulisemaid või huvipakkuvamaid eesmärke nt vanema kooliastme õpitulemustest.
Koduõppes on võimalik olla paindlik õppetöö planeerimisel ja tasub kaaluda sessioonõpet/tsükliõpet st mõnel trimestril ei pruugi õppida nt loodusõpetust või ajalugu ja õppida muud ainet seevõrra intensiivsemalt. Võimalik on lõimida aineid nt ajalugu, kirjandus, kunstiõpetus ja eesti keel.
Kui Sul tekkis küsimusi, siis võid mulle kirjutada
koduope@luterlik.edu.ee.
Kadi Künnapuu