2013 suvepäevade ülevaade

Koduõppe suvepäevad 2013 toimusid 19.-22. juulil (põhiosa 20.-21. juulil) Hiiumaal Kõrgessaare vallas Lauka Põhikoolis http://www.lauka.edu.ee/koduleht/

Pildid:
autor koduõppur Riste Käär

Suvepäevad läksid väga hästi, puhkus oli kosutav:)

Kohale jõudis kõige väiksem arv osalejaid, mis meil kunagi olnud on, kuid oli tore aeglaselt koos puhata.

Suvepäevadelt käis läbi kokku 12 täiskasvanut ja 24 last 7 perest, üks laps oli kaasa puhkama laenatud. Esimene pere jõudis kohale juba 17. juulil, kolm peret ja mina (Ingrid) olime kohal 18. (üks 17.)-22. juuli. Kaks peret olid ühe öö ja kaks päeva, üks pere ühe päeva ning üks umbes tunni.

Tutvumisring oli laupäeval enne matka, rääkisime ka suurtest peredest ja laste kasvatamisest üldiselt, lastele antavatest kodustest vastutustest. Üheski osalenud peres ei olnud vähem kui 3 last. Pühapäeval rääkisime pikemalt TJEd lähenemisest ning õppematerjalidest, lastele huvitavatest raamatutest ja lihtsalt südamel olevatest küsimustest. Palju sai rääkida ka ühiselt toidu valmistamise ajal.

Lauka koolimaja jättis meile väga sooja mulje ja oli erakordselt hästi varustatud. Bioloogia-geograafia klassis olid veevannis kaks kilpkonna, keda lapsed mitu korda päevas vaatamas käisid ning neist inspireerituna ka omale kohe kilpkonna tahtsid. Lisaks oli kummalgi korrusel akvaarium ja kilpkonnade juures pikk laud kaetud lopsakate potitaimedega, kõigil nimesildid juures. Üks nooruke mandariinipuu oli ka, ilmselt seemnest kasvatatud.

Toitu valmistasime laste õppeköögis, milleks oli eraldatud eraldi maja esimene korrus, kus oli olemas kõik vajalik, ka riiul kokaraamatute ja ajakirjadega. Köögimaja teine korrus oli tervenisti kunstiklass, seinte ääres maalid, aknal savist tassid ja puust autod.

Peamaja seinad olid kaetud fotode ja maalidega. Teise korruse seintel olid klassi- ja koolipere pildid 1913. aastast tänasteni. 1913. aasta pilt tundus minu jaoks kõige ligitõmbavam. Erinevate aegade pilte vaadates on näha täielikult erinevad maailmad, milles noored kasvavad ja mida ise kannavad.

Iga pere käis omaette mööda Hiiumaad seiklemas ning koos käisime kahel päeval matkamas. Laupäeval käisime vaatamas Viskoosivabriku mageveehoidlaid, mis on väga maalilised järved metsa sees ning pühapäeval käisime Tahkuna rannas, Ristimäel ja Reigi kiriku ning pastoraadi juures.

Sattusime Hiiumaale üsna tormisel ajal. Neljapäeva pärastlõuna ja esmaspäeva hommikupoolik olid päikeselised ja soojad, ülejäänud aeg oli vahelduvalt kas lihtsalt hall ja tuuline või sadas. Kõpu tuletornis käinuid tahtis tuul peaaegu ära viia ja Tahkuna rannas kandis tuul kajakaid neile soovimatus suunas. Üks kohevate sulgedega pääsupoeg lendas lahtise autoukse sisekülje polstrile ja istus seal imetleva rahva hulgas terve minuti.

Merel oli torm ja seepärast ei saanud üks pere plaanitud päeval Saaremaalt tulema, said alles järgmisel päeval tulla. Koolimajal tõmbas tuul ühe katuseluugi lahti.

Käisin üksi ainult jalgsi ümbruskonnas matkamas ja mõnedel matkadel mõtlesin tee peal mitu korda, on mul ikka vaja sinna vastu tuult suruda. Aga jalgsi matkates näeb Hiiumaal palju rohkem kui autoga, sest autoga reisides võib seal juhtuda, et näeb ainult laiu sirgeid asfaltteid metsade vahel, talud ja heinapallivaated on metsade taga ja vahel peidus.

Üks kord juhtus, et vaatasin tee ääres, et siin on vist mingi vana park kitsa jalgraja ja sillakesega. Läksin jalutama ja avastasin ennast ootamatult kellegi aias, samm veel ja oleks marjapõõsaste vahel olnud. Aedu ja selgesti eristatavaid kodu piire kasutatakse seal üsna harva. Vahel hoolega vaadates võib metsa vahel näha punast või kollast maja vilgatamas.

Edasised plaanid

Järgmiseks on plaanis esmakordselt koduõppe sügispäev Tartus. Seal külastame ühiselt mõnda huvitavat kohta ja peame lisaks paaritunnise vestlusringi. Lähem info selgumisel. Siis tuleb talvepäev jaanuaris ühe koduõpet puudutava teema sügavamale arutamisele keskendumisega ja seejärel kevadpäev Tallinnas.

*********

TJEd lähenemisest

https://koduoppekeskus.wordpress.com/2017/07/19/thomas-jeffersoni-nimeline-lähenemine/

Õppematerjalide vestlusringist

Soovitati:

*Koolibri kirjastuselt, näiteks “Kas tunned jõudu?”

*loodus

*ise perega ringi käimine, matkamine, palju liikumine, kohapeal nähtava juurde rääkimine, koduloo õppimine ümbruskonnaga reaalselt tutvudes

*piltidega entsüklopeediad väikestele

*ette lugemine

*loetavale raamatule lapse jaoks huvitava tausta tekitamine, näiteks autori paremini tundma õppimine – ehk on autor kasvanud lapsega samas kohas, siis saab külastada temaga seonduvaid kohti…

*vanemate eeskuju – näiteks vanem õpib fotograafiat ja räägib sellest lapsega või lapse kuuldes, laps pildistab ka ja pöörab tähelepanu kompositsioonile vms

Lasteraamatutest soovitati

*Epp Petrone lasteraamatud

*Alide Dahlbergi raamatud

*”Arvukratt: unejuturaamat kõigile, kellel on hirm matemaatika ees” – arvude maailmaga tutvumiseks

*Eva Ibbotson “Kiilivõrendik” – alates umbes 10a, põnev nii tüdrukutele kui poistele

Netivõimalustest soovitati:

*youtube videod füüsikast ja kõigest muust

*coursera – tasuta kursused kõrgkoolidelt

*khanacademy.org – matemaatika igale tasemele

*kae.edu.ee – Kae kool, eesti keeles õppematerjale, sarnane Khan Academy`ga

*silmaring.ee – eesti keeles videod

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: